тел. 067-465-49-09

тел. 067-465-49-59

Дробне внесення добрив: переваги та перспективи

Y-Drop Агрілаб

Y-Drop, прикріплений до штанги обприскувача, вносить азот біля основи стовбура

Протягом останніх двох років усі доповіді на конференціях Джеремі Вілсона, агронома з Іллінойса, були присвячені інтенсивному менеджменту азотом. У вступному слові він заявив: «Якщо ви не вносите азот три рази на рік, то обдумайте свій план удобрення ще раз».

Хоча багато хто може розглядати таку програму як екстремальну, поточні показники, отримані в результаті застосування методики дробного внесення добрив, заслуговують на увагу.

Оцінки того, де і як часто у США застосовують дробне внесення добрив – розрізняються. На думку Джона Ларкіна, менеджера з маркетингу компанії 360 Yield Center, число виробників, які використовують цей спосіб удобрення, знаходиться у межах  20% -40%.

Таке внесення добрив під час вегетації було звичайною практикою у вологих районах США – і стає ще більш поширеним – особливо уздовж східного узбережжя, – зазначає д-р Гарольд ван Ес, професор Корнельського університету і провідний винахідник програми моделювання азоту Adapt- N.

Жан Пейн і Ден Шефер  з Асоціації виробників добрив та хімії (IFCA) говорять, що у штаті Іллінойс дробне внесення добрив почалося в кінці 2000-х років з поліпшенням застосування обладнання. Тоді фермери, які експериментували з ним, побачили переваги в можливості застосовувати азот таким чином.

Зі слів Пейна і Шефера,  в останні п’ять років цей рух прискорюється і майже всі роздрібні торговці добривами в змозі обслуговувати програми дробового внесення добрив для всіх форм: аміак, КАС і сечовина.

Вілсон, який також є фахівцем з технологій в Crop IMS, налаштований дещо скептично. На його думку, 75% – 80% азоту все ще вноситься за один прохід, під час осіннього внесення, перед посівною або підживлення культур.

Брент Вісенбургер, менеджер з точного землеробства з Асоціації виробників пшениці Південної Дакоти, повідомляє, що його компанія застосовує дробне внесення добрив на 20% полів, засіяних кукурудзою.

Переваги дробного внесення добрив

«Ми дуже залежимо від кількості опадів в Дакоті і потерпаємо від засухи. Дробове внесення добрив дозволяє агроном проаналізувати потенціал врожайності сільськогосподарських культур і зробити додаткові інвестиції в азот, якщо є ознаки того, що це буде хороший рік», – каже він. У посушливі роки виробники не витрачають зайві кошти на другий чи третій прохід азоту. У багатьох випадках, будуть змішувати суміш сульфат амонію на другий або третій прохід також, адже це рухомі поживні речовини.

Натан Войдзяк, менеджер з точного землеробства компанії Crop Quest Inc, каже, що у Канзасі дробне внесення добрив застосовують вже протягом кількох десятиліть. Наприклад, для пшениці потрібно вносити частину азоту восени, а іншу – навесні, у залежності від умов навколишнього середовища.

Войдзяк вважає, що цю концепцію досить просто реалізувати під час зрошування культур. Перша доза N вноситься восени або ранньою весною ( при цьому часто застосовується змінна норма внесення), а іншими врожай  «підкормлюється» через круговий полив з огляду на його прогрес протягом усього сезону. Дробове внесення добрив сприйнялось як хороша практика управління. І це особливо важливо в піщаних районах, де N легко вимивається через грунт.

Основна перевага дробового внесення полягає у тому, що воно забезпечує значно вищу ефективність використання азоту, а також можливість запобігти втратам азоту під час вологої весни. Фермери заощаджують кошти і значно знижують екологічні збитки, особливо, коли вони застосовують хороший додаток для моделювання внесення азоту, враховуючи погодні дані, каже Ван Ес.

Іноді для того, щоб довести ефективність і підвищити довіру до певного методу, потрібен струс. Ларкін з Yield 360’s описує, як влітку 2015 року на великій частині «кукурудзяного поясу США»  були сильні зливи, які вимили азот з кореневої зони. Рятівне внесення азоту у пізній сезон мало вирішальний вплив на врожайність.

«Тоді в 2016 році, який був ідеальним сезоном у багатьох областях, ми побачили надмірну мінералізацію – тож азот рідко був обмежуючим фактором врожайності. Але ті виробники, які попереднього року застосовували програму дробового внесення добрив, змогли зменшити останню дозу внесення N, заощадивши кошти при збереженні потенціалу врожайності», – пояснює Ларкін.

Ця здатність спритно і гнучко реагувати на сезонні коливання N- доступності допомогла виробникам зрозуміти потенційну прибутковість у серед-сезонному внесенні добрив, підкреслює він.

Перешкоди на шляху широкого розповсюдження технології

Експерти назвали ряд перешкод, які стоять на шляху більш широкого застосування програм дробового внесення добрив.

Ресурси. Додаткове внесення добрив, особливо в кінці сезону, потребує додаткового обладнання, трудових ресурсів і часу.

Зручність. Простіше кажучи, восени є час, щоб провести остаточне внесення добрив і викреслити цей пункт зі списку справ.

«Є також ризик отримати слабкий врожай, який полягає у тому, що час для внесення добрив швидко спливає, а рослини раптово піднімаються,»- говорить Вісенбургур.

Також фактична швидкість різного обладнання, що використовується для додаткового внесення добрив, варіюється. Вілсон зазначає, що оператори аплікатора просто не можуть обробити таку ж кількість акрів з агрегатом на різниках,  як з розкидачем для застосування сечовини.

Погода. Чи дозволять погодні умови повернутися на поле пізніше? Якщо аграрій утримує азот для внесення після посадки, а потім йде дощ – є ризик пропустити вікно для внесення добрив і залишитися без азоту або удобрювати сечовиною з літака, а це дорого, – каже Ларкін з Yield 360’s.

Він додав: «Це одна з переваг системи Y-Drop: розширюючи вікно до V11 або навіть VT, є дуже широкі вікна та невеликий ризик пропустити їх», додає він.

Інструмент Y-Drop від Yield 360’s, прикріплений до штанги обприскувача, розприскує азот біля основи стебла. «Насправді, ми чуємо, як люди говорять «зараз сезон Y-Drop», маючи на увазі середину або кінець сезону для внесення добрив з використанням системи Y-Drop. Це, звичайно, три роки тому такого не було», – зазначає Ларкін. Yield 360’s. також пропонує Y-Drops, монтовані на панелі аплікатора для внесення добрив у міжряддя.

Вартість. Виробники відчувають – і іноді це відчуття правдиве – що безводна форма азоту є найдешевшою і відносно стабільною.

Пропозиція і попит. Добрива є товаром, і коливання ціни може впливати на прийняття рішень щодо підживлення, кажуть Пайн і Шауфер з IFCА. Це може або змусити відкласти удобрення на пізніше або спокусити сільгоспвиробника  застосувати продукт (або N, P або K), щоб отримати перевагу від зміни вартості підживлення. Різниця в ціні між аміаком в порівнянні з КАС або сечовиною може також впливати на рішення щодо удобрення.

Клієнти. Продавці обладнання повинні визначити, які клієнти можуть бути відкриті для багаторазового внесення добрив. «Якщо у вас є виробники, які схильні застосовувати максимум азоту на початку удобрення, вони, ймовірно, не ті хлопці, з якими варто говорити», – говорить Вілсон.

«Замість цього вибирайте виробників, які самі вносять добрива та мають обладнання для раннього передпосівного або навіть осіннього удобрення. Вілсон рекомендував би цим виробникам відтягнути на осінь роботи, з думкою про внесення добрив двічі у сезон».

Ця практика не для всіх, наголошує Вілсон. «Повернення повинно бути позитивним для виробника або смішно навіть говорити про це».

Картографування неоднорідності

Експерти зазначають, що ще одна перешкода для більш широкого застосування дробового внесення добрив у визначенні де і коли уніфіковане удобрення або зі змінною нормою кілька разів на сезон принесе прибуток.

Ось де картографування грунту, яке точно виявляє неоднорідність поля, грає важливу роль. І хоча є деякі дебати щодо мережевих підходів, мета полягає в тому, щоб отримати якомога більше геоприв’язаних даних.

Eller-Gator-pulling-Veris-probe-501x282

Датчик Veris Technologies вимірює pH, вміст органічних речовин і електропровідність. Тут датчик тягне John Deere Gator.

Є широкий спектр інструментів для цих робіт, але найсучасніші – ходові сенсори Veris Technologies. Зонди вимірюють pH, органічні речовини і електропровідність (два останніх є індикаторами текстури грунту, вологості та місткості поживних речовин).

Тільки в лютому Veris представив ISCAN – нацепний датчик вимірювання показників грунту. У минулому, датчики компанії робили незалежні проходи по всьому полю. З ISCAN, користувачі можуть встановити їх на грунтообробних інструментах, на сіялках для збору даних в режимі реального часу. «Це простіший, дешевший, і менш затратний спосіб для збору даних,» говорить Тайлер Лунд, директор з продажу та маркетингу.

«Виробники знають, що вони мають трохи мінливості на своїх полях, але вони не розуміють, яким різним може бути грунт»,  говорить він. «Коли вони насправді залучені в процес збору даних, оскільки датчик кріпиться до інструменту, культиватора або сіялки, вони будуть стикатися в режимі реального часу з відображенням цієї карти. Таким чином, вони будуть бачити ці неоднорідності. Як тільки вашим очам відкриються  неоднорідності на вашому полі, ви не захочете повернутися до такого менеджменту, як для одного типу ґрунту».

Введіть дробове внесення добрив. «Причина, чому ми не хочемо застосовувати увесь азот відразу у тому, що ми можемо втратити його, і наш рівень втрат по всьому полю відрізняється», – говорить Лунд.

Для того, щоб допомогти більшій кількості виробників краще зрозуміти мінливість їх грунту, Agronomic Technology Corp. недавно представила N-Insight, моментальний визначник азоту, який є досить простим для виробників, щоб застосовувати їх на кожному полі або ділянці поля. Він заснований на тій же платформі, яку виробляє Adapt-N, відомий своєю моделлю оцінювання рівня азоту, каже Стів Сібулкін, генеральний директор компанії.

«Це «початок розмови», що проводить кількісний аналіз втрат азоту виробника у кожному з останніх п’яти років і дозволяє йому отримати реальне відчуття ймовірних результатів у зв’язку зі зміною термінів, норм і джерел внесення азоту», – говорить Сібулкін. Він пояснює, що агрономи використовують N-Insight, щоб допомогти виробникам зрозуміти цінність дробового внесення добрив, потребу в стабілізаторах азоту та багато іншого.

Просуваючись вглиб

Як щодо внесення добрив зі змінною нормою посезонно? Вісенбургер з Асоціації виробників пшениці каже, що його команда ще не застосовує цього в рамках своєї програми управління зонами (MZB). «Ми просто даємо сільгоспвиробнику кредит у X фунтів на сезон удобрення і переносимо цю суму з нашого внесення зі змінною нормою. Це робить підхід більш оперативним  у гарячу пору –  і це також добре сприйнялось».

агрілаб

Два зразки грунту з різними характеристиками втрат азоту, відібрані в межах однієї і тієї ж сітки 

В Асоціації виробників пшениці приглядалися до засобів управління азотом, щоб допомогти співробітникам застосовувати змінні норми і приймати рішення на льоту, але фірма намагалася оперативно отримати відбір проб грунту, супутникові зображення і т.д.

Д-р Джон Фултон, доцент Університету штату Огайо, відзначив, що знімки  стають все дешевшими і більш доступними для фермерів і їх агрономів. Вони можуть показати ділянки з кращою врожайністю та мінливістю – що дає можливість змінювати норми внесення азоту, особливо в кінці сезону. Можна легко побачити виробників, які роблять три або навіть чотири внесення азоту на урожай кукурудзи, хоча і не щороку.

«Система змінної норми внесення азоту, що опирається на знімки, може працювати добре, але в нашій області це вимагає деякої дослідницької роботи, каже Войдзяк з Crop Quest. «Ми повинні бути впевнені в тому, що та інформація, яку показує нам знімок, співпаде з тим, що говорять нам сошники на землі».

Агрономи Crop Quest виконують регулярні перевірки на місцях для підтвердження того, що дані зі знімків відповідають тому, що вони бачать на фермах. Коли дані збігаються, то зображення можуть бути використані для вирішення проблем у сезоні.

«Знову ж таки, все це буде краще і легше з часом і технологіями, суть у тому, щоб спробувати щось нове  і зрозуміти проблеми у застосуванні. П’ять-вісім років і я вважаю, що змінна норма внесення добрив у сезон буде стандартною практикою і стане чимось таким, що ми просто плануємо зробити», – сказав Вісененбургер.

Джерело: www.precisionag.com