тел. 067-465-49-09

тел. 067-465-49-59

РІСТ ЗА РАХУНОК ІННОВАЦІЙ

Наприкінці 2016 року відбулася підсумкова VIII Міжнародна конференція «Ведення аграрного бізнесу», де обговорювались зовнішні та внутрішні фактори, які впливатимуть на ведення агробізнесу в 2017 році.

Аналізуючи гострі проблеми цього маркетингового року, учасники заходу зазначили, що загалом аграрний сезон був успішним, хоча і виявився надто складним через труднощі з транспортуванням збіжжя.

Програма форуму складалась із семи сесій за різними напрямами: «Управління земельними ресурсами», «Аграрний експорт: куди прямуємо?», «Кризова логістика в АПК», «Інноваційні технології в агробізнесі», «Податки та фінанси: чого очікувати у 2017 році?» та «Корпоративна відповідальність». Ми виокремили кілька найцікавіших тем.

Так, під час сесії «Інноваційні технології в агробізнесі» учасники ділилися досвідом, як оптимізувати врожайність, підвищити ефективність та знизити ризики, використовуючи цифрові технології й безперервні збори польових та метеорологічних даних з агрономічним моделюванням.

Підвищити врожайність

Менеджер з міжнародних проектів SoilCares Роберт Аусемс розповів, як підвищити урожайність за допомогою інноваційних технологій тестування та моніторингу ґрунту завдяки розробці компанії – Lab-in-a-box. Це компактна лабораторія, що може розміститися на столі й дозволяє робити повний аналіз ґрунту та надає індивідуальні практичні рекомендації по внесенню добрив.

«Щонайменше 60% врожайності залежить від якості ґрунту, – зазначає Роберт Аусемс. – Ми створили технологію, яка допомагає регулювати родючість ґрунту. Наші рішення засновані на новітніх технологіях, у цьому випадку в роботі лабораторії використовується ультрачервоний спектр. Я би назвав такі лабораторії майбутнім в управлінні родючості ґрунту. Адже пропонована спектральна лабораторія дешевша, швидша і точніша за звичну для сільгоспвиробників лабораторію, засновану на “мокрій хімії”».

Зразки ґрунту можна брати в будь-який час протягом року, але рекомендується зібрати їх за 1-2 місяці до посадки, тоді ресурси, які заплановано використати для отримання результатів, встигнуть зреагувати до посіву культури.

«У SoilCares ми рекомендуємо перевіряти ґрунт принаймні в трьох наступних випадках. Раз на 2-3 роки – для виявлення відмінностей в родючості ґрунту, – зазначає Роберт Аусемс. – На практиці важливо брати проби в один і той же час року, щоб порівняти результати з попередніми роками. Також, коли відбувається зміна вирощуваних культур, адже кожна культура має свою власну потребу в поживних речовинах. І результати тестування ґрунту можуть бути використані для вибору внесення відповідних добрив, щоб отримати оптимальний врожай. І третій випадок – якщо проблеми виникають у період вегетації. Проблеми, які виникають під час вегетаційного періоду, можуть бути викликані безліччю факторів, таких як погодні умови, але головним чином через нестачу поживних речовин».

Збільшити прибуток

Якщо компанія SoilCares тільки-но заходить з лабораторним обладнанням в Україну, то AgriLab своїми послугами і комплексними рішеннями вже охопила близько 400 тис. гектарів. «Якщо говорити про географію використання наших послуг, то ми працюємо з 130 компаніями по всій Україні, в обробітку яких від 1 тисячі до декількох сотень тисяч гектарів, – зазначає директор компанії AgriLab Ярослав Бойко. – Найбільш поширена серед аграріїв послуга – комплексний аналіз ґрунтів.».

Сьогодні компанія AgriLab пропонує українським сільгоспвиробникам комплексні рішення, націлені на підвищення виробництва, покращення якості, зменшення собівартості вирощування продукції. Завдяки співпраці з кращими іноземними лабораторіями і науково-дослідними центрами компанія вивчає і адаптує найкращі світові технологічні рішення в агровиробництво україни.

Серед основних послуг, які пропонує AgriLab, – комплексна агродіагностика поля, куди входить GPS відбір зразків і якісний комплексний аналіз ґрунту з використанням сучасних технологій, встановлення потенціалу поля і критичних факторів на розвиток культур, розробка картограм розподілу різних властивостей по полю і рекомендацій з вирощування культур. «Ця послуга є унікальною і не має аналогів в Україні, – зазначає Ярослав Бойко. – Комплексний продукт складається з кількох етапів: якісний відбір ґрунтових зразків, де використовуємо власні, адаптовані під наші реалії пробовідбірники, які дозволяють оперативно і якісно відбирати ґрунтові зразки. Процес з відбору  проходить в онлайн режимі на порталі компанії, де кожен зразок прив’язується до координат і йому присвоюється унікальний штрихкодовий номер. Аналіз зразків ґрунту проводимо у сучасній лабораторії США. Після чого робимо картографування, яке дозволяє не лише побачити, як розподіляється рівень забезпечення елементів живлення по полю, але й визначити проблемні або не ефективні ділянки. Такий підхід допомагає попередити неефективне використання ресурсів і уникнути втрат врожаю. Практично наша компанія пропонує аграріям готові рішення і інструменти для управління ресурсами і врожаєм». Так за результатами використання комплексного аналізу ґрунту з картографуванням і рекомендаціями клієнти AgriLab отримують 15-27% економічного ефекту.

 Говорячи про фактори неефективного використання сільгоспвиробниками інвестицій і ресурсів, Ярослав Бойко називає впровадження технологій без аналізу ґрунту та незбалансоване використання ресурсів. «Часто аграрії інвестують в дорогу техніку, купують дорогі гібриди і ЗЗР, але нехтують системою удобрення, – пояснює він. – Коли стоїть питання оптимізувати за рахунок скорочення прямих витрат на якусь технологію, то першою страждає саме система удобрення. За таких умов неефективними стають й інші елементи».

 Журнал “Аграрний тиждень”№1-2, 2017