тел. 067-465-49-09

тел. 067-465-49-59

АгроСтрой: Точне землеробство підвищує рентабельність рослинництва

Точне землеробство підвищує рентабельність рослинництва – каже Ярослав Бойко, директор ТОВ «Агрілаб» (м.Прилуки, Чернігівська обл .; впровадження технологій для ефективного агробізнесу; з 2014 р .; команда з 17 чол. На ринку точного землеробства з 2008 р)

Ведення рослинництва є найбільш ризиковою сферою аграрного бізнесу. Адже складно передбачити не тільки погодні умови, а й постійні зміни цін на мінеральні добрива, насіння, ЗЗР, ГСМ і товарне зерно, що значно збільшує ймовірність помилкових управлінських і технологічних рішень. Але застосування інноваційних технологій, зокрема елементів точного землеробства є одними з найважливіших аргументів на користь ефективного управління витратами, зменшення собівартості вирощування продукції, автоматизації і контролю виробничих процесів. Вже сьогодні світові рослинницькі компанії при впровадженні технології точного землеробства отримують більший дохід, ефективність і продуктивність.

- Скільки в Україні агропідприємств, які повністю або частково використовують технології точного землеробства?

- Точно сказати не можу, але дуже мало. У компанії «Дружба-Нова» працює власна агрохімічна лабораторія і впроваджена технологія диференційованого внесення добрив. У компанії «ТАКО» на техніці використовують автоматичне відключення секцій. «Сварог» багато декларує про використання елементів ТЗ. Наскільки системно в компаніях підходять до впровадження елементів точного землеробства, на яких площах і як правильно і ефективно використовуються інноваційні технології можна судити лише після проведення експертного аналізу в цих компаніях.

Багато клієнтів (це розвиваючі компанії із земельним банком від 15 тис. Га до 50-60 тис. Га, в яких нормально відпрацьовані елементарні агрономічні та технологічні елементи) компанії «AGRILAB», почали використовувати індивідуальний підхід при плануванні до кожного конкретного поля, враховується реальний потенціал і особливості поля, прораховується агрономічна і економічна ефективність технології по полю. Дообладнують техніку для реалізацій елементів точного землеробства, таких як локально-стрічкове (в тому числі strip-till) і диференційоване внесення добрив, змінні норми висіву насіння та ін.

- Яким господарствам є сенс в першу чергу впровадити точне землеробство?

- Навіть невеликі господарства (розміром 10 тис. Га і менше) можуть отримувати істотний економічний ефект від використання окремих елементів точного землеробства. Для автоматизації та оптимізації виробничих процесів, істотного зменшення загальновиробничих витрат, виробничники можуть використовувати такі елементи як, наприклад, системи паралельного водіння і автопілот, системи GPS-моніторингу, автоматичне відключення секцій техніки, картографування врожаю, локально-стрічкове і диференційоване внесення добрив, і ін .

Зміна тільки способу внесення мінеральних добрив по застосуванню розкидачів на культиватори, модернізовані під локально-стрічкове внесення, дозволяють підвищити ефективність використання добрив і економити до 30-50% тільки на прямих витратах на фосфорно-калійні або інші добрива. При цьому якісно здійснювати комплекс технологічних операцій за один її прохід: обробка грунту і внесення кількох видів добрив, а це ще додаткові економічні переваги.

Витрати на переобладнання 16-ти метрового культиватора під реалізацію локально-стрічкового з диференційованим внесенням добрив складають близько $ 30 тис. При економії $ 10 на 1 га тільки на мінеральні добрива, витрати на модернізацію повернуться із внесенням на площу 2 тис. Га.

- Яка техніка, обладнання, фахівці потрібні при впровадженні точного землеробства?

- Від 70 до 80% нової сільськогосподарської техніки іноземного виробництва продаються з компонентами точного землеробства.

Наприклад, один з доступних і важливих елементів точного землеробства, це картографування врожайності. Карта фактичного розподілу врожаю дозволяє визначити строкатість врожайності в межах поля і виділити зони з високим і низьким рівнем продуктивності культур. Після проведення аналізу виділених зон – дослідження грунту на вміст елементів живлення або здатності накопичувати і утримувати вологу, наявність ґрунтових шкідників, бур’янів, хвороб і т.д. – Можна отримати інформацію причин низької врожайності на проблемних ділянках для подальшого прийняття рішень щодо коригування технологій вирощування культур. Надалі це дозволить розробити карти-завдань для диференційованого внесення азотних і інших добрив, що підвищить точність і ефективність агротехнологій, планування врожайності для всього поля або різних його частин.

Але, картування врожайності буде цінне тільки тоді, коли виробники зможуть перетворити цю інформацію в ефективні управлінські рішення в своїй роботі. Але важливо визначити команду мотивованих висококваліфікованих фахівців з певним досвідом які будуть хоча б розуміти і обслуговувати такі технології. Адже сьогодні в Україні фахівців такого практичного рівня дуже мало.

- Які інвестиції потрібні для впровадження технологій точного землеробства? Як швидко можуть окупитися початкові інвестиції в ТЗ?

- Загальний економічний ефект може становити від 7-10%, якщо використовується один елемент, наприклад система паралельного водіння або автоматичного відключення секцій на перекриттях. І до 50% і більше, якщо впроваджений весь комплекс точного землеробства.

Наприклад: технологія змінної норми висіву та автоматичного відключення секцій дозволяє здійснити посів з автоматично-керованими змінними нормами висіву насіння в межах поля, оптимізувати густоту стояння рослин на різних за властивостями частинах поля, ефективно використовувати ресурси і потенціал кожної неоднорідної ділянки (це різні запаси продуктивної вологи, органічної речовини, елементів живлення, розподіл світла та ін.).

Практичне використання цієї технології в умовах України забезпечило приріст врожаю з поля до 12% більше в порівнянні з використанням однієї норми висіву. Використання технології автоматичного відключення секцій (ASC; контролювався кожен висіваючий апарат сівалки), під час посіву кукурудзи на площі понад 20 тис. га. дозволило уникнути перекриттів і загущенності рослин і забезпечило економію насіннєвого матеріалу від 3-8%.

Економія насіння відбувається за рахунок відсутності перекриття на повторних смугах і клиновидних ділянках поля. Економія залежить від культури, агротехніки, форми, конфігурації і розмірів полів. Витрати на переобладнання 24-трьох рядів сівалки під реалізацію автоматичного відключення секцій і контролю висіву насіння складають близько $ 15 тис. При економії $ 6-16 на 1 га тільки на насіннєвому матеріалі, видатки на модернізацію повернуться при посіві 1-2,5 тис. га кукурудзи . Витрати на переобладнання сівалки під реалізацію змінної норми висіву насіння близько $ 20 тис.

- Як і чим ваша компанія може допомогти аграріям при впровадженні точного землеробства?

- Найперше, що наша команда пропонує, це професійну оцінку і експертизу агровиробництва, виявлення проблемних і неефективних зон діяльності, рекомендації щодо ефективних управлінських і технологічних рішень, розробленим саме для умов конкретної компанії. Команда українських та міжнародних експертів та фахівців «AGRILAB» підбирається в залежності від обраного виду послуг, специфічності завдання і регіону.

Також ми допомагаємо здійснити комплексну агрохімічну діагностику полів, метою якої є отримання максимально достовірної, об’єктивної і повної інформації про потенціал конкретного поля, його агрономічних та економічних ефективних напрямків використання. Оцінка грунтових умов кожного поля і правильне її використання дозволяє оптимізувати технологію вирощування, раціонально розподіляти ресурси по полю або масиву полів і уникнути неефективного використання коштів на мінеральні добрива та інші ресурси.

Портал “АгроСтрой”