тел. 067-465-49-09

тел. 067-465-49-59

Смуги, економіка і Малий Вистороп

Олег Приходько, АгріЛаб, AgriLab АгрыЛаб Стріп-Тіл; точне землеробство oleg-prikhodko

Джерело фото: сторінка Олега Приходько в Facebook

     Обробка ґрунту як основа для всіх подальших дій фермера  досить різноманітна за своїми видами, можливостями і способами. Часто вона залежить не стільки від природних і ґрунтових особливостей поля, цілого масиву або «банку», як зараз говорять, а й від рівня освіти, досвіду і бажання змінюватися, усвідомлювати зміни і вчитися у тих, кому доручено таке відповідальне завдання.

    Тим паче, що обробка ґрунту є одним з найбільш затратних, як за часом так і за ресурсами прийомів успішної роботи на нашій і, так званій, практично світовій землі-годувальниці.

     Годувальниця, безумовно, звикла до плуга, різноманітність якого зростає з року в рік на полях країни. При цьому іноді виробники відрізняються один від одного тільки кольором і буквами на рамі. Глобалізація, без сумніву … Варто лишити цей, перевірений століттями, спосіб обробки ґрунту його прихильникам і поговорити про порівняно юний його «побратим», що був створений на, відокремлених від нас океанами, полях.

         З’явився Strip-Till, як смугова обробка ґрунту зі збереженням його корисних і необхідних властивостей, як пишуть, в 1990 році. У країні, в якій люди завжди відрізнялися неспокійним, творчим і раціональним підходом до роботи, до обробки ґрунту в тому числі. І правда, навіщо здійснювати суцільне вертикальне перемішування ґрунту, коли можна робити це лише в зоні посіву рослин? При цьому в міжрядді зберігся досить значний шар рослинних залишків торішнього врожаю, що послужить термоекраном для збереження вологи і захистить від вимивання гумусу дощами і вітрової ерозії. Такий принцип, та ще й відшліфований протягом десятиліть, має велику кількість прихильників і користувачів, представлених також в мережі.

       Наступну особливість і, як часто пишуть, вигоду смугової обробки мені довелося випробувати самому в 2008 році за допомогою не менш творчих і активних інженерів і механізаторів з невеликого села на Сумщині. Привіт Малий Вистороп! Тоді мені, начитавшись цікавого в інтернеті, спало на думку внести добрива смугою в зоні розвитку коренів кукурудзи. Для цього було з’єднано зерновий бак і культиватор для внесення безводного аміаку. Пристосувати культиватор для внесення сухих добрив допоміг один прекрасний фахівець, котрий зумів за кілька хвилин запропонувати необхідний комплект адаптації.

Олег Приходько, АгріЛаб, AgriLab АгрыЛаб Стріп-Тіл; точне землеробство

        Результат був досить цікавий і економічно виправданий.  Виявляється, що зниження норми використання добрив, внесених таким способом, не призводить до зниження врожайності, а навіть навпаки. Таким чином, з’явилася  ще одна досить корисна особливість Strip-Till. Думаю, що 30-40% економії добрив є хорошим аргументом в період волатильності цін на зерно.

     Фермери за океаном не менш винахідливі в справі збереження і правильного використання часу, машин і устаткування при смуговий обробці. При цьому вони намагаються поєднати максимально можливу кількість операцій у такому випадку. Що й приносить свої плоди, вірніше долари, через зниження витрат.

Олег Приходько, АгріЛаб, AgriLab АгрыЛаб Стріп-Тіл; точне землеробство 4

         Створенню такого агропоїзда, крім кмітливості і активності фермерів, сприяє велика кількість фірм, що пропонують набори робочих органів, баків і ємностей для добрив, а також приладів для управління їх внесень, в тому числі й з диференційованими нормами. Такий погляд і підхід, безумовно, дещо відрізняється від загальноприйнятого методу обробки ґрунту і вимагає, крім сміливості, ще й знань з досвідом змін. Варто зауважити, що робота наших заокеанських колег залишила помітний слід в серцях наших інженерів і менеджерів. На правому знімку представлена їх робота. На сьогодні вже працює солідна група компаній з добре підготовленими фахівцями, котрі освоїли цю технологію.

      Народжена за океаном смугова обробка донедавна була представлена лише машинами американського виробництва. Міцні і масивні машини, що витримують високі навантаження, в тому числі розраховані й на установку на них секцій сівалок та баків з добривами, успішно працюють на наших полях. Існують також компанії, що виробляють робочі секції та органи для установки на вже заздалегідь готові рами. Такий підхід досить раціональний, так як дозволяє використовувати вже наявні машини і не брати дорогих кредитів та не притягувати інвестицій.

     Дуже цікавий принцип використання однієї універсальної рами для посіву та смугової обробки був запропонований аграріями цієї компанії. Використовуючи швидкоз’ємні замки кріплення секцій на рамі, ви зможете однією рамою проводити посів навесні і здійснювати смугову обробку восени. Така рама здатна нести до 24-х (!) секцій різного призначення.

        Європейські виробники також наполегливо рухаються вперед у розвитку цієї перспективної технології. Цю обставину можна було помітити на виставках в Ганновері і Брно. Звичайно, допомагає і фінансування Євросоюзом досить важливих, цікавих і перспективних розробок і досліджень, що проводяться разом із провідними університетами.

       Тим більше, що низькі ціни на зерно підштовхують європейських фермерів до ще більш ефективних способів землеробства. Ось, наприклад, одна з перших європейських Strip-Till машин  заокеанського походження, розрахована, правда, тільки на місцевого споживача. Інший концерн також представив свій агрегат, підтвердивши тим самим своє прагнення й можливість не стояти осторонь від агропрогресу. Кілька інших, трохи менш відомих у нас, хоча їх можна було зустріти на Агро 2016, компаній і фірм, теж представили свої роботи. Причому, навіть з внесенням рідкого гною, після сепарації твердої фракції само собою …

Олег Приходько, АгріЛаб, AgriLab АгрыЛаб Стріп-Тіл; точне землеробство (2)

      Практично всі машини мають секції з параллелограмною підвіскою робочих органів, що в принципі веде до хорошого копіювання, але на машинах малого захвату це не доцільно, так як рельєф на такому розмірі не настільки радикальний. Та й борони з культиваторами сьогодні досить широкі і хочуть все вирівняти і вирівнюють. Очевидно, розуміючи цю обставину чеський виробник з попереднім досвідом роботи в Україні представив свою машину без незалежної підвіски секції кожного рядка, що позитивно позначиться на якості, надійності і вартості агрегату.

Олег Приходько, АгріЛаб, AgriLab АгрыЛаб Стріп-Тіл; точне землеробство 3

      Компактність такої навісної машини і забезпечені цим прості і зручні розвороти і заправка добривами можуть дозволити досягти високої продуктивності.

     Загалом, описаний вище прийом традиційної обробки ґрунту з підготовкою для посіву, а іноді й із самим посівом, є економічно ефективним і корисним для природи. Допомагає він також зберегти вологу і час при роботі навесні, в грудні (січні) на прибраних кукурудзяних полях. Хоча він вимагає знань з досвідом і не завжди зможе виправити помилки і невдачі попередніх операцій. До того ж ті, хто вивчав описаний вище спосіб обробки ґрунту за океаном, повинні пам’ятати, що перед переходом на Strip-Till поле потрібно прорихлити на максимальну глибину в 60 см і більше. Навіщо і чому? Думаю, про це вже наступного разу …

Олег Приходько, експерт з точного землеробства AgriLab, керівник Бюро технологічних консультацій

За матеріалами: agroportal.ua