тел. 067-465-49-09

тел. 067-465-49-59

Сергій Гайдай: Україна багато років живе в кризі, роблячи тільки «ремонт»

1412960025

Джерело: фото галерея Forbes

      В Україні останнім часом тільки й чути розмови про зміни: в уряді, парламенті, бізнесі і в самій ментальності українців. Якщо дивитися в розріз сільськогосподарського підприємства, то зміни неможливі без інноваційної складової.

      AgroPortal.ua зустрівся з Сергієм Гайдаєм, підприємство якого в свій час стало першопрохідцем в даному напрямку, щоб з перших вуст дізнатися, кому і навіщо потрібні інноваційні продукти.

      Ви брали і берете курс на інноваційність, в цей же час деякі навіть не дивляться в цей бік. Навіщо Вам це потрібно?

      Сергій Гайдай: Як не можливо побудувати будинок без фундаменту, так і без інновацій не можливо заробляти хороші гроші. Це базові речі, які працюють в передових країнах: США, Бразилії, Аргентині, і ми нічим не гірші.

      Чи багато в Україні тих, хто зрозумів, що потрібно йти в ногу з часом, рухатися вперед і змінюватися?

      Сергій Гайдай: Вид роблять багато, але насправді, думаю, менше 10%.

      Як вважаєте, це результат нашої ментальності, або все ж відсутність коштів?

      Сергій Гайдай: Ні, не відсутність коштів, скоріш за все наша ментальність.

      Одна з компаній, де Ви є співзасновником, – AgriLab – впроваджує системи точного землеробства в країні. На яких клієнтів орієнтуєтеся?

      Сергій Гайдай: Ми працюємо тільки з тими компаніями, котрі самі хочуть удосконалюватися. Якщо люди не готові до змін – за такі компанії немає сенсу братися. Розмір підприємства не має значення, все залежить від менеджменту. Як показує практика, власники і топ-менеджери готові до змін, ці всі питання саботують знизу.

      В чому причина?

      Сергій Гайдай: Одна з причин – звикли працювати як в колгоспах. Друга – працівники розуміють складну ситуацію, яка склалася з кадрами, розуміють, що замінити їх нема на кого і користуються цим.

      При цьому багато компаній живуть не в тих реаліях, в яких вони знаходяться. Найчастіше, компанія і менеджмент живуть по різні боки один від одного, хоча потрібно рухатися в одному напрямку.

      Дуже часто говорять: ми все знаємо і все вміємо, але немає грошей – а ці речі не сумісні між собою. В результаті в звітності публікують, що і гроші є, а за фактом заробітна плата співробітникам не виплачувалася місяцями.

      Можливо, варто «вирощувати» власні кадри?

      Сергій Гайдай: Іншого варіанту і немає. AgriLab вже веде співпрацю з університетами.

      Повернемося до точного землеробства. Скільки потрібно інвестувати, впроваджуючи елементи точного землеробства, і за який період часу ці інвестиції окупляться? Багато хто скептично до цього ставиться.

      Сергій Гайдай: Для середньої компанії не більше $50/га потрібно доінвестувати. Як правило, ці інвестиції можуть повернутися за 1 рік. Сьогодні техніка не та, що була 5-7 років тому, це «напівфабрикат», тому й інвестиції не дуже суттєві.

      При цьому в структурі витрат підприємства близько 30% займають мінеральні добрива і від того як їх правильно розподілити по полю залежить економічний ефект. При сьогоднішніх цінах мало хто витрачає на добрива менш $150/га.

      Велику частину займає адміністрування даного процесу, як і для 5 тис. га, так і для 50 тис. га – потрібні ті ж гроші.

      Ви також є співзасновником компанії, яка займається рослинництвом. Який земельний банк компанії, що в сівозміні і наскільки інноваційна вона?

      Сергій Гайдай: В управлінні ІST Agro Servis близько 17 тис. га землі. Це Чернігівська область. Вирощуємо в основному ті культури, на яких можна заробити: кукурудза, соняшник, соя, квасоля, пшениця. Що стосується передових технологій, ми виконуємо базові опції, наприклад, агрохімічний аналіз. Сьогодні техніку, відповідно, як і землю, ми орендуємо, тому особливо не розженемось, але в планах робити більше.

      Ви плануєте збільшувати земельний банк?

      Сергій Гайдай: У найближчі 2-3 роки не планую.

      Як вважаєте, чи потрібно відкривати ринок землі і чи готові Ви в такому випадку купувати землю?

      Сергій Гайдай: Однозначно, потрібно. Без ринку люди не можуть реалізувати права власності на землю. Головне, щоб законодавство в цьому плані було проукраїнським, щоб ставка робилася не на тих, хто хоче на цьому заробити.

      Що стосується покупки, якщо буде за що купувати, то, звичайно, купимо.

      Спілкуючись в селах з місцевими, часто чуєм побоювання, що якщо відкриють ринок землі, то іноземці «скуплять Україну». Чи виправдані ці побоювання?

      Сергій Гайдай: Якщо правильно підійти до цього питання, то нічого побоюватися не варто. Потрібно прописати обмеження, застрахувати землю від знецінення, впровадити інструменти, які допоможуть запобігти масову скупку землі, не дати можливості спекулювати і перепродувати землю.

      Ви також керуєте Чернігівським обласним відділенням «Аграрної партії». Якою Ви бачите аграрну політику в Україні?

      Сергій Гайдай: По-перше, це чіткі правила гри, дотримання домовленостей. Зокрема, політика – це довгострокова перспектива, план дій на 20-25 років вперед.

      Одна з проблем, яку потрібно вирішити на рівні держави – питання ГМО. Як Ви вважаєте, в Україні варто дозволити вирощувати ГМО-продукцію чи ні?

      Сергій Гайдай: Потрібно забезпечити адміністрування даного процесу, щоб ГМО-продукція не потрапляла на наш стіл, не йшла на переробку. Але якщо галузь заробляє на цій продукції, і в структурі це досить великі цифри, не можна просто сказати: «не вирощуйте ГМО-сою». До того ж, світ виробляє її і собівартість продукції досить низька. Тобто, головне – це чітке адміністрування з боку держави.

      Ваша позиція як підприємця і політика: чи можна навести порядок на аграрному ринку України?

      Сергій Гайдай: Ринкові процеси потрібно регулювати, а не займатися зарегулюванням. У країні постійно не вистачає коштів, тому що відсутня стабільність: чиновники хочуть наповнити бюджет, керуючись трендовими речами, «кидаючись» з боку в бік. Немає розуміння і у самих учасників ринку про те, як їм працювати.

      Кажуть, пік кризи в Україні ще не настав, Ви як вважаєте?

      Сергій Гайдай: Всі роки Незалежності ми живемо в кризі, роблячи тільки «ремонт». Можливо, потрібно, щоб все розвалилося остаточно, щоб заново побудувати. Зараз важко спрогнозувати, скільки ми ще протягнемо з таким «ремонтом».

      Дякую Вам за приділену час.

За матеріалами: agroportal.ua