тел. 067-465-49-09

тел. 067-465-49-59

ТОЧНЕ ЗЕМЛЕРОБСТВО, ПОСІВНА І ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ

     Сьогодні аграріям мало мати тисячі гектарів високоякісного чорноземного ґрунту, ресурс який не безмежний. Нескінченно інвестувати в збільшення парку транспортних засобів. Настає час, коли потрібно зробити крок назад та проаналізувати власні непродуктивні спроби інвестувати і вирішити, як працювати ефективніше та заробити більше.

     Сільське господарство розвинених країн вже давно перейшло на новий ефективний рівень. Світова наука розвивається шаленими темпами. Змінюються підходи до ведення аграрного виробництва, з’являються інноваційні методи і технології в рослинництві. Світові виробники, які зосереджуються на інноваціях, використанні технологій точного землеробства, здобувають великий успіх, ефективність і продуктивність. Сьогодні на ринку, де агрокомпанії не можуть контролювати ціни сировинних ресурсів, потрібно управляти собівартістю і якістю або піти з ринку. Сільськогосподарський ринок став настільки глобальним, що найбільш ефективний спосіб управління рентабельності полягає в управлінні виробничих витрат.

     Аграрним виробникам України потрібно розставляти нові пріоритети. Зокрема, зробити ставку на системне використання інноваційних технологій, що дозволяють не тільки збільшувати виробництво в умовах обмеженості ресурсів, а й підвищувати його ефективність.

     В Україні за багато років і до сьогоднішньої посівної «чиновники-аграрії» не потрудилися провести потрібні реформи або прийняти конкретні рішення, які націлені на підвищення технологічності рослинництва і раціонального використання ресурсів ґрунтів. У цілому, загальна картина точного землеробства в Україні вимагає нових ефективних реформ від експертів, які є фахівцями з цих питань. Принаймні, щоб наздогнати провідних світових сільгоспвиробників. До цьогорічної посівної аграрії вже підійшли так, як склалися обставини, хоча могли б впровадити те, що з успіхом використовують в США, Канаді, Аргентині, Бразилії, Європі: індивідуальний підхід до кожного конкретного поля, комплексний аналіз ґрунту і її структури, визначення потенціалу поля для певної культури і його неоднорідності або проблемних ділянок, ризиків погодних умов, реальної необхідності та якості ресурсів (добрив, насіння та інших ресурсів). Цими параметрами керуються світові лідери, щоб приймати рішення, яку технологію виробництва продукції використовувати.

     В Україні на тлі падіння цін на сільгосппродукцію комплексне використання технології точного землеробства дало б аграріям додатковий економічний ефект і зменшило ризики погодних умов і цінової політики. Можна навести кілька прикладів ефективності окремих елементів точного землеробства, коли модернізувавши сівалку для реалізації технологій автоматичного відключення секцій і контролю посіву, для змінних норм висіву насіння за картками-завданнями в залежності від неоднорідності поля і дистанційного обміну даними «трактор-офіс» отримували наступні результати:

1c0034d-otcluchenie-sekciy     1) Використання системи автоматичного відключення секцій і контролю висіву насіння (контролюється кожен висіваючий апарат сівалки) під час посіву кукурудзи і соняшнику дозволяє уникнути перекриття та перевищення густоти рослин, забезпечує економію посівного матеріалу від 2 до 8%. Економія насіння відбувається за рахунок відсутності перекриття посівів і згущення на повторних смугах і клиновидних ділянках поля. Економія залежить від культури, технології вирощування, конфігурації і розмірів полів.

     2) Технологія змінної норми висіву насіння дозволяє оптимізувати густоту стояння рослин на різних за властивостями частинах поля і ефективно використовувати ресурси і потенціал кожної неоднорідної ділянки поля. Зокрема, різні запаси продуктивної вологи, органічної речовини, елементів живлення, розподіл світла і інше. По суті, збільшення норми висіву на більш продуктивних ділянках поля і зменшення на менш продуктивних. У зоні Лісостепу, наприклад, ефективно працює карта-завдання для посіву на основі даних рельєфу (висота, крутість і експозиція) і розподіл запасів вологи по полю. На Поліссі основою для завдання посіву є карта електропровідності і ґрунтових відмінностей. Практичне використання даної технології забезпечує приріст врожаю з поля до 12% і більше, в порівнянні з використанням однієї норми висіву.

     3) Система дистанційної передачі даних з офісу на монітор техніки (карти-завдання з посіву) і отримання в on-line режимі карт, фактичного виконання завдання, дозволяють передбачити неякісне виконання посіву і контролювати точне використання посівного матеріалу і уникати його крадіжок.

    2da1ca6-distancionnoe-upravlenie Додаткові інвестиції в систему для реалізації даних елементів точного землеробства складуть близько $ 20/га. При ефективному використанні техніки витрати окупаються вже в перший маркетинговий рік.

     Посів з використанням елементів точного землеробства по карті-завданням дозволить ефективно використовувати потенціал кожного неоднорідної ділянки поля і вхідні ресурси і отримати додатковий економічний ефект.

     Але найбільше аграрії втрачають потенціал врожаю на недотриманні основних технологічних етапів підготовки до посівної, які в подальшому протягом вегетації не компенсуються:

1) Аналіз ґрунту, визначення її якості та потенціалу поля;

2) Підбір згідно з потенціалом і особливостей поля сорту чи гібриду культури;

3) Збалансоване використання добрив з макро- і мікроелементами;

4) Правильні форми добрив, строки, способи і глибина їх внесення у ґрунт;

5) Встановлення наявності ущільнення ґрунту, «плужної підошви», її потужності та відповідна обробка ґрунту;

6) Якісно проведена передпосівна обробка ґрунту зі збереженням вологи;

7) Своєчасний посів в оптимальні температурні терміни, при необхідності зі стартовими кількостями добрив (наприклад, фосфору).

Ярослав Бойко, кандидат с.-г. наук, директор AgriLab, член Міжнародного товариства з точному землеробству (ISPA) і його офіційний представник в Україні

За матеріалами:agroportal.ua