тел. 067-465-49-09

тел. 067-465-49-59

Agroportal: Аграрний лайфхак // Як турбуватися про землю і… про людей

Цього року погодні умови стали справжнім випробуванням для аграріїв. Рання весна дарма дала надію на гарний врожай. За стрімким потеплінням прийшли неочікувані заморозки. Холод, який не відступав аж до кінця травня, змінила неймовірна для наших широт літня спека і засуха. А до того ж вартість добрив, насіння, пального — знову зросла. Однак навіть за таких вкрай несприятливих умов аграрії, які використовують сучасні технології, отримали гарні результати.

Розбиваючи міфи

Багато хто вважає, що інновації у сільському господарстві — прерогатива великих компаній, агрохолдингів. Але це не так. Доказ тому — СФГ «АСТРА» — сімейна компанія, яка не лише застосовує новітні технології, а й впроваджує програми захисту родючості ґрунтів та підтримує соціальні проекти в селах. Її діяльність — трансформація українського господарського духу і одвічних землеробських цінностей в еру корпорацій і новітніх технологій.

СФГ «АСТРА» розпочала свою діяльність із 1999 року, маючи в обробітку лише 50 га поля. Крок за кроком компанія збільшила свій земельний банк до 2250 га. Сьогодні на цих землях у Глобинському і Семенівському районах Полтавської області господарство вирощує кукурудзу, сою, пшеницю, ячмінь, соняшник. Компанію «АСТРА» можна впевнено назвати одним із найуспішніших виробників у регіоні, адже навіть за таких несприятливих погодних умов, які були цього року — рівень врожайності у компанії — чи не найвищий. Такі здобутки тут пояснюють просто: використовують якісне насіння і не шкодують коштів на добрива, але вносять їх лише на основі даних аналізу ґрунту.

Аналіз ґрунту — основа аграрної економії

«Аналіз ґрунту ми проводимо щоосені, — розповідає операційний директор СФГ «АСТРА» Андрій Горобець. З власного досвіду ми переконалися, що внесення добрив на підставі аналізу дозволяє ефективніше використовувати ресурси».

Добрива під цьогорічний врожай СФГ «АСТРА» вносило за тими рекомендаціями, які отримало в результаті проведення комплексної агродіагностики поля від компанії AgriLab. І результат — виправдав очікування.

Першим етапом комплексної агродіагностики був відбір зразків ґрунту автоматизованим пробовідбірником. Такий спосіб відбору дозволив забезпечити однакову глибину отримання проб та чистоту зразків. Кожній пробі присвоювався унікальний штрих код та GPS-прив’язка до точки координат відбору. Після отримання даних лабораторного аналізу було розроблено агрохімічну картограму розподілу елементів живлення по полю. Окрім агрохімічних факторів, комплексна агродіагностика включає дослідження погодних умов місцевості — кількості опадів та температурних показників за 10 років. Сукупність цих даних дозволяє визначити природній потенціал поля для вирощування тієї чи іншої культури та розробити ефективну систему удобрення.

Цифри — переконують

Врожай, вирощений на основі такого сучасного наукового підходу, переконує — аналіз ґрунту таки варто проводити.

«Для вирощування соняшника згідно рекомендацій ми внесли добрива з підвищеним рівнем фосфору, — розповідає Андрій Горобець. Середня урожайність соняшника в цьому році — 34 ц/га. Це при тому, що у цьому році в нашому регіоні більше 25 ц/га — мало хто збирає. Як 25 ц/га отримають — то й вже радіють. У нас тут дуже сухо було. Із 1 квітня по 1 вересня випало від 80 до 100 мм опадів. І серпень такий страшний був — 42 С в тіні».

По іншим культурам результати видались ще більш промовистими: «Середня врожайність ярого ячменю цього року — 44 ц/га. Як на цей рік — не погано зовсім. А от сою ми зібрали по 23 ц/га. Це при тому, що у цьому сезоні в нашому регіоні збирають по 13-15 ц/га. А в нашому господарстві, за рахунок тих рекомендацій, які видав AgriLab, ми внесли саме ті добрива і в тих кількостях, які необхідні були: і не занадто багато, і не мало, це один із факторів — таких результатів врожайності. Звичайно, порівнюючи з минулим роком, який був сприятливіший і за кількістю опадів, і за температурними показниками, цьогорічний врожай — менший. Однак, порівнюючи з іншими господарствами — у нас один із кращих показників врожайності цього року. І важливу роль у цьому відіграла розроблена система живлення на основі аналізу ґрунту».

Курс — на точне землеробство

У СФГ «АСТРА» на власному досвіді переконалися, що якісний аналіз ґрунту дозволяє суттєво оптимізувати використання ресурсів та отримати кращу врожайність за менших витрат. Але це — лише початок. Вже з наступного року у цій компанії планують впровадження системи точного землеробства.

«Для цього вже все є: і високоточні сівалки із можливістю відключення секцій, і автопілоти на тракторах, проводиться супутниковий моніторинг полів. Коли в нас були тільки МТЗ і Т150, то важко було точне землеробство впроваджувати. А зараз у нас технічне забезпечення — на досить високому рівні», — зауважив Андрій Горобець.

Дбати про землю…

Справжній господар завжди дбатиме про землю, яка його годує. У компанії «АСТРА» багато уваги приділяють захисту і збереженню родючості ґрунтів. «Ми самі робимо компост із свинячого гною. Своїх свинарників нема, але є поруч. То забираємо у них гній, робимо компост, а також вносимо рідку фракцію свинячого гною. Також після ранніх зернових висіваємо сидерати — редьку олійну. Якщо власник земельної ділянки довірив мені свою землю, щоб я на ній працював, отримував прибутки, то я повинен, окрім того, що йому платити орендну плату ще й після закінчення терміну оренди передати назад цю землю не в гіршому стані, а навіть — у кращому», — поділився своїми міркуваннями Андрій Горобець.

…і про людей

Компанія «АСТРА» не лише впроваджує інноваційні технології у виробництво, застосовує сучасні наукові підходи до землеробства та створює робочі місця у селі, а й активно підтримує соціальний вектор розвитку. Підприємство постійно виділяє кошти на потреби школи та дитячого садочка, закупку оргтехніки та канцтоварів для навчальних закладів, ремонт та розчищення доріг, утримання сільського водогону, організовує проведення різноманітних культурних заходів та підтримує місцеву футбольну команду. І в цій просвітницькій роботі та соціальних ініціативах компанія «АСТРА» в черговий раз доводить: українське село має майбутнє!

«Всі фермери так відносяться до підтримки громад. З ким не спілкуєшся — сусіди наші — всі такі соціально відповідальні. Я не знаю жодного фермера, хто б не підтримував школу, садок, не ремонтував дорогу в селі…» — каже Андрій Горобець.

Досвід СФГ «АСТРА» доводить: інноваційні технології, дбайливе ставлення до землі, соціальна відповідальність — це той рецепт, який не лише забезпечує успіх у агробізнесі, а й лікує українське село, повертає його із прірви занепаду та дає нові перспективи розвитку сільським громадам. І невеликі фермерські господарства можуть робити значний внесок у спільну справу та досягати вагомих результатів.

AgroPortal